Vánoce v různých koutech světa

9. prosince 2015 v 0:24 | Týna |  Zajímavosti
Ahoj,
asi nikdo z nás si nemohl nevšimnout, že se Vánoce blíží až neskutečnou rychlostí. Vánoční výzdoba domů, pečení perníčků, zpíváni koled, to všechno a mnohem víc patří k Vánocům. My si bez toho Vánoce nedovedeme představit, ale je to tak všude nebo to mají jiné země jinak? Pojďme se kouknout, jak se slaví Vánoce v různých koutech světa. Usmívající se

USA

Američané na Štědrý den chodí normálně do práce, tedy alespoň na půl dne. Večer si celá rodina obleče něco pohodlného a zasednou k večeři. Tradičním pokrmem je krocan se šunkou, mořské plody nebo prostě jen pizza. Nikde nesmí chybět americký jablečný koláč (páj). Před spaním děti zanechají na stole Santovi sušenky, sklenici mléka a dopis, ve kterém mají napsaná svá tajná přání. Na dobrou noc jim rodiče čtou z knížky "The Night Before Christmas"(Předvánoční noc).
Vánoce slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den se odpočívá, nevštěvují příbuzní a známí, popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někdy se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm Santových sobů. Nejsou to ale jen tak nějací sobi. Každý sob má totiž své jméno: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen. Podle moderní verze je sobů devět, ten poslední se jmenuje Rudolph, vede celé spřežení a nos má červený jako žárovku. Dárky vyrobili Santovi pomocníci, skřítci na severním pólu.
26. prosince už musí každý normální Američan do práce. Obchody bývají nacpané lidmi, kteří přišli vyměnit nebo vrátit dárky, které dostali. Každý horečně nakupuje, protože je první den povánočních slev.

Irsko

V mnoha oknech irských domácností svítí spousta svíček a rozmanitých zelených dekorací. Dle starých pověr svítí svíčky celou Štědrou noc a dávají kousek tepla chudým kolemjdoucím. Rozsvícené svíčky by měly připomenout, že v domě žije katolická rodina a všichni přátelé jsou vítání k společné oslavě Vánoc. Zároveň měly být rozsvícené svíčky také pozvánkou pro kněze a jeho modlitbu. Kněz byl zván na večeři a ke strávení společného večera s rodinou. Po večeři přinese hospodyně na stůl chléb a čerstvé mléko a nechají se otevřené vchodové dveře na znamení, že pohostinství rodiny a naděje, že právě jejich dům navštíví sv. Josef se sv. Marií a s malým Ježíškem. Vánoční scéna (betlém) nesmí chybět v žádném domě. Pro Iry jsou Vánoce obdobím velikých náboženských a duchovních oslav.

Německo

Vánoce v Německu jsou velmi podobné těm našim. Děti navštěvuje tzv. Weihnachtsman (vánoční muž). Němci si ho předtsavují jako staršího pána se zrzavými vousy a vlasy a pláštěm s kapucí, v jedné ruce držící malinký nazdobený stromeček a v druhé velký pytel s dárky. Místo betlémů Němci staví pyramidy, které obsahují stejné postavičky jako náš betlém. Úplně dole jsou svíčky, jejichž teplo stoupá vzhůru a roztáčí velkou vrtuli v horní čísti pyramidy. Do vánoční kuchyně patří zejména pečená štika, candát na roštu, plněný kapr a podobně. S oblibou se podává konšelská mísa která se skládá z kousků vepřové pečeně, kachny, husy,krůty, uzeného masa a ze smetanových klobas. Nechybí zde ani jablečný závin a ovocný salát s likérem, který je podáván na závěr večeře. Místo klasických vánoček se v Německu pečou vánoční štoly. A nechybí ani cukroví. Nejčastěji se však dělá vaječné cukroví známé také jako marcipánové cukroví.

Itálie

Čas Vánoc zde začíná osm dní před 25. prosincem a končí na svátek Tří Králů. Ět+drý večer se slaví jen schůzkou s přáteli. Děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Na stolech většinou nechybí krosan ani ryba. Čím dál častěji Italové podívají těstoviny, např. s mořskými plody. Oproti českým vánocům jsou ty italské odbyté, protože Italové nepečou cukroví. Půlnoční mše je stejná. Pod stromečkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.

Maďarsko

Vánoce jsou v Maďarsku nejvýznamějším svátkem roku. Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří, která bývá bohatá a začíná hned po setmění nebo východem první hvězdy, kdy se rodina postaví ke stolu a pomodlí.

Rusko

Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.

Austrálie

Místo lyžování a koulování si zde děti užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu i s celou svojí rodinou. Stromeček mají buď umělý, nebo zasazený v květináči. Zvyky přebrali většinou z Británie. Dárky zde nosí rovněž Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček. Tradiční večeře se přemístily z domovů na terasy, zahrady, nejsou neobvyklé ani v parku, či na pláži. Je to příležitost setkat se s přáteli a příbuzný, uvědomit si přátelství, lásku a předat si dárky.Vánoční menu může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátu a zmrzliny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama